Richard Strauss (1864−1949) je poleg Gustava Mahlerja najodločneje vplival na podobo nemške klasične glasbe v obdobju pozne romantike in prehoda v ekspresionizem. Danes ga poznamo predvsem kot avtorja oper Kavalir z rožo, Salome in Elektra, simfoničnih pesnitev Don Juan, Tako je govoril Zaratustra, Don Kihot, Smrt in poveličanje, Alpska simfonija, slovel pa je tudi kot dirigent. Simfonična pesnitev Don Juan je nastala leta 1888 ter po mnenju muzikologa Carla Dahlhausa predstavlja »glasbeni simbol findesièclovskega modernizma«.
Moja domovina je cikel šestih simfoničnih pesnitev in eno najbolj znanih del Bedřicha Smetane (1824−1884), velikega romantičnega skladatelja, ki je postavil temelje češke glasbene identitete. V stavkih, ki slikajo posamezne češke regije, najdemo veliko prvin tamkajšnje ljudske glasbe. Smetanovo delo pri ustvarjanju »češke« klasične glasbe je nadaljeval Antonin Dvořák (1841−1904). Svetovno slavo je dosegel še posebej po preselitvi v Združene države Amerike, kjer je med letoma 1892 in 1895 deloval kot direktor Ameriškega narodnega konservatorija za glasbo v New Yorku. V tem obdobju je ustvaril tudi svojo Deveto simfonijo.
Zadnji koncert letošnje sezone Kromatike vodi mladi poljski dirigent Dawid Runtz (1992), šef dirigent Zagrebške filharmonije in Poljske kraljeve opere. Debitiral je leta 2016 z Orkestrom Varšavske filharmonije, po končanem študiju na Chopinovi glasbeni univerzi v razredu Antonija Wita. Kmalu je zaslovel s svojo dovršeno, elegantno tehniko, občutljivostjo do glasbene materije in pristnimi, komunikativnimi interpretacijami ter postal iskan koncertni in operni dirigent po Evropi.
Vljudno vas vabimo k podaljšanju abonmaja. To boste lahko storili pred zadnjim koncertom sezone v četrtek, 8. 6. Na voljo bosta dve prodajni mesti v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma, in sicer od 11.00 do 13.00 in 17.00 do 21.00.
Simfonični orkester RTV Slovenija
Dawid Runtz dirigent
Richard Strauss: Don Juan
Bedřih Smetana: Vltava
Antonin Dvořák: Simfonija št. 9